מהם כאבים בגב תחתון ?

כאבים בגב תחתון הם כאבים המופיעים בחלק התחתון של הגב, בין קו הצלעות ועד קו האגן,  לכאבים בגב תחתון צורות ועוצמות שונות וצפויים לתקוף 80% מהאוכלוסייה המערבית, אירוע שכזה עשוי להמשך שעות, ימים ואף תקופות ארוכות, מחקרים מעריכים כי שליש מאלו שיסבלו מכאבים בגב תחתון יסבלו מהתקפים חוזרים של כאבים בגב תחתון או מכאבים כרוניים בגב התחתון.

נהוג לחלק את הכאבים בגב התחתון לכאבים בגב תחתון אקוטיים הנמשכים עד 6 שבועות ולכאבים כרונים הנמשכים מעל 12 שבועות, כ 80% מהכאבים בגב תחתון מסתיימים תוך פרק זמן של 6 שבועות ולמעשה כ50% מהכאבים בגב התחתון ירדו בפרק זמן קצר של שבועיים, ככל שאירוע של כאבים בגב התחתון נמשך פרק זמן ארוך יותר כך אנו מערכים כי תהליך הריפוי יהיה ארוך ומאתגר יותר. 

שאלה שמטרידה רבים הפונים לקליניקה סובלים מכאבים בגב תחתון היא תוך כמה טיפולים הכאבים בגב התחתון ייעלמו ? קיים קושי רב לנסות ולהעריך את פרק הזמן מאחר ולא קיימת קורלציה בין עוצמת הכאבים בגב התחתון ובין פרק הזמן הצפוי עד שהכאבים ישכחו. באופן כללי אנו צופים לירידה משמעותית בכאבים תוך 6 טיפולים. 

במרבית המקרים הכאבים בגב תחתון מתעוררים בעקבות עומס ייתר ודלקת קלה באחד המבנים של הגב התחתון (דיסק, רצועות,שרירים או קפסולות), כאבים אלו ילווה בספאזם שרירי הגנתי גבוה, כאב מקומי ותחושת מוגבלות בתנועה, בשלב הופעת  כאבים בגב תחתון מומלץ להשתמש בכדורים אנטי דלקתיים, להמשיך בפעילות יומית מתונה תוך הימנעות מתנועות המגבירות כאבים, בשלב זה ניתן רצוי לבצע קומפרסים חמים, מריחת משחות אנטי דלקתיות או משחות מחממות, וניתן להשתמש בחגורת גב תחתון אותה יש להגביל לפעילויות בעצימות גבוה.  במידה והנכם חשים כי הפעם מדובר בכאבים בגב תחתון שונים, שאינכם מורגלים יש לפנות לטיפול אורתופדי בפרק זמן קצר מאחר והמתנה עם הכאבים עשויה להפוך את הטיפול לקשה ומורכב יותר.כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

מהם גורמי הסיכון לכאבים בגב תחתון ?

כאבים בגב תחתון מופיעים החל מגיל 30 בשכיחות גבוה יותר וקיימת הסכמה בקרב החוקרים כי חוסר פעילות גופנית, אורך חיים ישבני, ומשקל ייתר מהווים גורם מכריע בהופעתם של כאבי גב תחתון. מהמחקר עולה עוד כי לגורמים כמו עישון, קשיים נפשיים, חוסר שעות שינה או שעות שינה שאינם מסודרות, יציבה לקויה וכמובן אימון לא נכון או עבודה פיזית הכוללת הרמת משקלים כבדים משמעות גבוה בהתעוררות כאבים בגב תחתון.

במידה והנכם קוראים דף זה כנראה שאתם סובלים מכאבים בגב תחתון, זכרו כי הטיפול בכאבי גב תחתון צריך להתבצע בעיקר לאחר העלמות הכאבים על ידי שינוי אורחות חיים בכדי למנוע הישנות של הכאבים וכניסה לסטטוס הלא נעים של כאבי גב תחתון כרוניים.

זכרו כי ככל שתשפרו ותאזנו את המצב הגופני שלכם בכלל ואת הגב בפרט כך הסיכוי לפתח כאבי גב תחתון חוזרים ירד.

כאבים בגב תחתון- אמצעי דימות ?

מטופלים רבים המגיעים לטיפול בכאבים בגב תחתון עושים זאת לאחר שעברו בדיקת mri או ct שם אובחנו כסובלים מבלט דיסק או שינויים ניוונים בגב תחתון, בשכיחות גבוה ב L4-5-S1, בטוחים שזוהי אבחנתם וזוהי הסיבה לכאבי הגב. מחקרים רבים מראים כי הקורלציה בין ממצאי בדיקות הדמיה וכאבי גב תחתון אינה טובה, ולמעשה אין כלל וודאות שהדיסקים האמורים  אכן קשורים בצורה כזו או אחרת לכאבי הגב מהם סובל המטופל.

מה הגורם לכאבים בגב תחתון ?

יהיה מפליא לשמוע אבל על אף שכאבים בגב תחתון מופיעים בשכיחות גבוה ומהווים את הסיבה השנייה בחשיבותה לאיבוד ימי עבודה, כאבים בגב התחתון עדיין מוגדרים על ידי המחקר המערבי ככאבים ללא סיבה ידועה. ולמעשה לכ80% מהכאבים בגב התחתון לא תמצא אבחנה ברורה. קיימות סיבות רבות לכאבים בגב התחתון, הנפוצות שבהן: מתיחת שרירי הגב, בלט דיסק או דלקת באחד ממפרקי הגב (פסטים), לחץ עצבי, דלקת ברצועות הגב, מחלות פרקים, בעיה במפרק האגן וחוסר יציבות  של מערכת השריר-שלד.

מהו הטיפול המומלץ לכאבים בגב תחתון ?

במכון שפא גיבשנו ניסיון עשיר וידע טיפול נרחב בכאבי גב תחתון,  תוך שילוב של גישה אוסטאופתית, בכלים מהפיזיותרפיה הקלאסית והקינזיולוגיה היישומית הגענו לשעור הצלחה גבוה בקרב מטופלים שעד כה לא מצאו מזור לסבלם. הטיפול נמשך כ 40-60 דקות ובסופו  משולבים דיקור יבש, מיטת מתיחה או כלים אלקטרו תרפיים על פי סיווגם של כאבי הגב התחתון.

מהו הטיפול המנואלי לכאבים בגב תחתון ?

הטיפול הידני, המנואלי בכאבים בגב תחתון שייך למספר רב של דיסיפלינות כמו פיזיותרפיה, אוסטאופתיה, כירופרקטיקה וכדומה. 

בראי הטיפולי המנואלי כאבים בגב התחתון מופיעים בשל כשל בחוליה החלשה בשרשרת, הטיפול בכאבי גב תחתון צריך לכלול טיפול וייצוב החוליה החלשה אך במקביל לנסות ולאתר את אותם גורמים המעמיסים על החוליה החלשה. דיספונקציה בחוליות חזקות לאורך השרשרת יגרור דרישה לתנועתיות מוגברת מחוליות חלשות ולפציעה של אותה חוליה חלשה. דוגמה פשוטה עשויה להיות מטופל שמגיע עם כאבים בגב התחתון שמקורם בכשל במפרק (פסט) של חוליה L5-S1, הטיפול במפרק יטפל מקומית בבעיה אך במידה והמטופל סובל מהבדל אורך רגליים ובעקבותיו דיספונקציה ונוקשות של מפרק האגן הטיפול חייב לכלול איזון גובה הרגליים בעזרת מדרסים טיפול במפרק האגן שחרור ואיזון המפרק, איזון מפרק הירך ולבסוף תרגול המערכת השרירים התומכת על ידי תרגילי חיזוק ומתיחות בכיוונים ספציפיים לבעיה.

שימוש במדרסים אורתופדים לעתים עשוי להקל על כאבי גב תחתון בעיקר כאשר התסמינים מופיעים בעמידה ממושכת ועוצמת הכאבים מושפע מסוג ההנעלה שנעשה בה שימוש.

הבדל באורך רגליים או הבדל במנח כפות הרגליים (רגל אחת פלטפוס ושנייה לא) עשוי לגרור כאבי גב תחתון, בעיקר כאבי גב תחתון חד צדדים,שימוש במדרסים בהתאמה אישית המיועדים לאזן את מנח כפות הרגליים עשוי לפתור את הכאבים (עוד על מדרסים מומלצים בקישור).

index1.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder