מה הם כאבי ברכיים ?

כאבי ברכיים הם תלונה שכיחה מאוד בקרב שני המינים ובכל הגילאים אך בעלת מאפיינים שונים בקרב אוכלוסיות שונות. מפרק הברך היינו מפרק רגיש במיוחד לפציעות "שימוש ייתר". הברך מחזיקה את כל משקל הגוף, משמשת כבולם זעזועים בזמן קפיצה או ריצה ונמצאת בין שניים מהעצמות (עצם השוקה ועצם הירך) הארוכים בגוף ולכן חשופה לפציעות,כיום מוערך שכמחצית מהאוכלוסייה יסבלו מכאבי ברכיים על רקע שחיקתי במהלך חייהם. 

כאבי ברכיים יופיעו לרוב לאחר פעילות גופנים מאומצת כמו ריצה, רכיבת אופניים או משחק כדור או בעקבות חבלה בברך העשויה להיות חבלה ישירה (נפילה על הברך) או חבלה סיבובית בה למעשה מעקמים \ נוקעים את הברך. 

 כאבי ברכיים עשויים להתרחש גם בעקבות חבלה מינורית כמו קימה מכיסא או ירידת מדרגות במהלכה מתרחשת טראומה בעצימות נמוכה, במקרים רבים בלתי מורגשת, בברך שמראש פגועה ומועדת לפורענות, במקרים אלו המטופל לא ידע לציין סיבות למה החלו להופיע כאבים בברך.

במקרים רבים כאבי הברכיים הם תופעה חולפת, ואז ניתן לטפל בהם באמצעות מנוחה, חבישה וכדורים נוגדי דלקת למספר ימים, במידה והכאבים מחמירים או אינם חולפים יש לפנות יעוץ רפואי מקצועי.כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

אנטומיה כאבי ברכיים.

מפרק הברך הוא מפרק צירי המהווה את המפרק הגדול ביותר בגוף, מפרק הברך למעשה מורכב משני מפרקים המפרק בין עצם השוק ועצם הירך( femur-tibia), והמפרק שבין עצם השוק והפיקה ( patella-femur).

מפרק הברך מיוצב על ידי 2 רצועות צידיות האחת בצד הפנימי ואחת בצד החיצוני, רצועות אלו מקנות לברך יציבות צידית, ולרוב נפצעות בטראומה סיבובית של הברך, כאבי ברכיים שמקורם ברצועות אלו יופיעו רק לאחר חבלה סיבובית של הברך, במקרים רבים תתרחש החלמה ספונטנית של הרצועות הנ"ל וכאבי ברכיים ישכחו תוך פרק זמן של עד 6 שבועות.

מפרק הברך מיוצב גם על ידי רצועה מרכזית בצורת מניפה הבנויה למעשה משתי רצועות צולבות, אחת קדמית ואחת אחורית, רצועות אלו מקנות יציבות קדמית אחורית ופציעה שלהן תתרחש גם כן בחבלה סיבובית של הברך, חבלה משמעותית ברצועות אלו תגרור כאבי ברכיים חריפים, חוסר יכולת לדרך על הרגל ונפיחות משמעותית שתתפתח תוך מספר שעות. כאבי ברכיים על רקע זה עשויים להמשך פרקי זמן ממושכים, במקרים מסוימים שיקום וחיזוק של הברך יאפשר חזרה לפעילות ספורטיבית תוך פרקי זמן של 3-6 חודשים אך במקרים רבים חזרה לפעילות ספורטיבית מלאה תדרוש התערבות ניתוחית.

שני מניסקוסים, מבנים סחוסים בצורת סהר ממוקמים משני צידי הברך ומתפקדים כאלמנט מייצב ובולם זעזועים של הברך, כאבי ברכיים על רקע פציעה של המניסקוסים עשויה להיות הן בעקבות טראומה סיבובית של הברך והן על רקע שחיקתי ( או שילוב של השניים), גם כאן שיקום, חיזוק וייצוב של הברך עשוי לאפשר חזרה לפעילות מלאה תוך 6 שבועות אך במקרים מסוימים כאבי הברכיים נמשכים ויש לפנות לאופציה הניתוחית.

סחוסי הברך הם מהסחוסים העבים והעמידים בגוף, אך נוכח העומסים הרבים בהם הם עומדים  הם גם סחוסים הנוטים להליכי שחיקה וניוון ומהווים את הגורם מספר אחד לכאבי ברכיים בגיל הבוגר, כאבי ברכיים אלו עשויים להיות מטופלים בשיטות ובגישות שונות בהתאם למסכת אמונותיו ולידע אותו רכש המטפל, כאן ההמלצה של היא בהחלט לנסות טיפול שיקומי אצל מספר מטפלים (סדרת טיפול של כ 6 טיפולים) במספר גישות לפני שבוחרים לפנות להליך ניתוחי, במקרים רבים הגיעו אלי מטופלים שנואשו משיקום והצלחנו למנוע מהם הגעה לחדר ניתוח.

קוראים של דף זה התעניינו גם בדף בנושא מדרסים, כאבים בכף הרגל, פלטפוס.

kneepain.jpg
kneepain1.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder