טיפול בכאבי גב תחתון 

הטיפול בכאבי גב תחתון משתנה בין אדם לאדם ובין בעיה לבעיה, קיימות שיטות טיפול רבות חלקן יעילות יותר וחלקן פחות, חלקן צמודות מחקר וחלקן פחות ננסה בפרק זה לסקור כמה משיטות הטיפול בכאבי גב תחתון כפי שאנו מעריכים זאת.

שיטות הטיפול הן רבות ומגוונות ובתוך כל שיטה קיימים זרמים שונים של טיפול והתייחסות לפתרון הבעיה, הבדלי הרמות ושיטות הטיפול בין מטפל למטפל עשויים להיות עצומים, למעט מקצוע הפיזיותרפיה המעוגן בחוק הישראלי ולכן נמצא תחת פיקוח שאר מקצועות הטיפולים נמצאים בעננה לא תמיד ברורה ולכן חשוב מאוד לברר בצורה מסודרת מי המטפל, מה למד והיכן.

מהו הטיפול המומלץ לכאבי גב תחתון ?

הטיפול הנכון ביותר לכאבי גב תחתון הוא להימנע מהם על ידי שמירה על אורחות חיים; ביצוע פעילות גופנית מתונה, חיזוק שרירי ליבה, שחיה, תזונה בריאה, סדור ארגונומי של סביבת עבודה והימנעות מפעילויות בסיכון גבוה ( כיפוף והרמת משקלים גבוהים).

לאחר שהופיעו כאבי גב תחתון קיימות מספר שיטות המתיימרות להיות השיטה הטיפולית הטובה ביותר, פיזיותרפיה , אוסטאופתיה, כירופרקטיקה, עיסוי, טווינה, דיקור וכדומה. במכון שפא אנו דוגלים בטיפול מנואלי (ידני) המבוסס על גישה אוסטאופתית, בשלוב כלים מהפיזיותרפיה הקלאסית והקינזיולוגיה היישומית. הטיפול נמשך כ 40-60 דקות ובסופו  משולבים דיקור יבש, מיטת מתיחה או כלים אלקטרו תרפיים על פי סיווגם של כאבי הגב התחתון.

בראי הטיפולי המנואלי כאבי גב תחתון מופיעים בשל כשל בחוליה החלשה בשרשרת, הטיפול בכאבי גב תחתון צריך לכלול טיפול וייצוב החוליה החלשה אך במקביל לנסות ולאתר את אותם גורמים  המעמיסים על החוליה החלשה. דיספונקציה ומצבי נוקשות בחוליות חזקות עשויים להגביר את הדרישה לתנועתיות מחוליות חלשות להוביל לעומסי היתר והכשל של אותה חוליה חלשה. דוגמה פשוטה עשויה להיות מטופל שמגיע עם כאבי גב תחתון שמקורם בכשל במפרק (פסט) של חוליה L5-S1, הטיפול במפרק יטפל מקומית בבעיה אך במידה והמטופל סובל מהבדל אורך רגליים ובעקבותיו דיספונקציה ונוקשות של מפרק האגן הטיפול חייב לכלול איזון  גובה הרגליים בעזרת מדרסים טיפול במפרק האגן שחרור ואיזון המפרק, איזון מפרק הירך  ולבסוף תרגול המערכת השרירים התומכת על ידי תרגילי חיזוק ומתיחות בכיוונים ספציפיים לבעיה. כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

טיפול בכאבי גב תחתון הטיפול מנואלי.  

הטיפול הידני (מנואלי) מהווה את אחד הכלים החזקים לטיפול בגב התחתון, קיימות שיטות רבות המשתמשות בטיפול ידני החל מפיזיותרפיה, טווינה, אוסטאופטיה, כירופרקטיקה וכדומה, המטרה של מרבית הטיפולים בראיה מערבית היא להשיב את המתח השרירי לאיזון, שחרור מפרקים תפוסים ושיפור התנועתיות של הגב. טיפול מנואלי איכותי עשוי לכלול בדיקות רבות בכדי לבחור את הטכניקה הנכונה ואת הכיוון הנכון לטכניקה.

האמונה האישית שלי אומרת שכמעט לכל כאבי הגב תחתון יש פתרון טיפולי טוב (אולי לא מושלם אבל בהחלט טוב), קיימים לא מעט מטפלים מצוינים צריך רק לחפש את המטפל שמתאים לך ולבעייתך באופן אישי, אצלנו בשפא פיזיותרפיה מצאנו כי שילוב של מספר שיטות מביא לתוצאות טובות יותר ואנו משלבים גישה אוסטאופטית, פיזיותרפיה מתקדמת וקינזיולוגיה יישומית בכדי למצת את הכלי המנואלי הטיפולי.

טיפול בכאבי גב תחתון, טיפול אלטרנטיבי

הטיפול האלטרנטיבי נשען על גישות ושיטות שונות לטיפול בכאבי גב תחתון, בשנים האחרונות חלק מהשיטות הללו מצליחות להראות יעילות בטיפול בכאבי גב תחתון, שיטות כמו דיקור, שיאצו וכדומה נשענות על האמונה כי בגופנו זורמים קווי אנרגיה ומצבים של חסימת אנרגיית החיים בנקודות מסוימות מבאים לסימפטומים מקומיים וחולי, הטיפול נעשה על ידי לחיצה או דיקור על נקודות החסימה בכדי לשפר את זרימת אנרגיית החיים ולהביא לריפוי.

טיפול בכאבי גב תחתון בעזרת תרגילים

מסריקה של מחקרים רבים עולה כי תרגול הוא כלי יעיל למלחמה בכאבי גב תחתון, התרגול יכול להיות מגוון ועשיר או ספציפי ומכוון לבעיה, התנאי העיקרי הוא שלאחר התרגול לא  קיימת החמרה של הכאבים או התדרדרות במצב הגב התחתון.

פעילות אירובית- פעילות אירובית עשויה להקל על כאבי גב קיימים ולמנוע כאבי גב עתידים ובתנאי שנעשית בצורה מבוקרת, שחיה מוערכת כפעילות המועדפת אך גם הליכה מהווה פעילות מצוינת להתמודדות עם כאבי גב תחתון.

תרגילי גב תחתון- קיימים ברשת דפי תרגול רבים הכוללים: חיזוק שרירי ליבה, תרגילי תנועתיות ותרגילי גמישות של הגב, יש לבצע את התרגילים בצורה מתונה ומבוקרת, במידה ולאחר התרגול יש כאבים כדאי לפנות לאיש מקצוע (פיזיותרפיסט) ולקבל הדרכה מסודרת.

תרגילים ספציפיים: ניתנים לאחר בדיקה של מומחה, התרגילים הם ספציפיים שהותאמו לבעיה ולליקויים שנמצאים באופן אישי אצל המטופל, בדיקה זו צריכה לכלול טווחי תנועה, קיצור וחולשת שרירים, מנח חוליות,ירך ואגן.

index1.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder