הסיבות לכאבי גב תחתון ?


מהם הגורמים לכאבי גב תחתון?

כאבי גב תחתון הם הסיבה השנייה בשכיחותה לפניה לרופא ולאיבוד ימי עבודה, כ80% מהאוכלוסייה יסבלו מאפיזודה של כאבי גב תחתון (עוד על כאבי גב תחתון בקישור)במהלך חייהם, אפיזודה של כאבי גב תחתון עשויה להמשך שעות עד ימים בודדים אך עשויה גם להמשך שבועות וחודשים ארוכים, אפיזודה שכזו עשויה לגרור כאב מקומי ושרירים מעט תפוסים אן עשויה להיות סוערת עם גב תפוס וכאוב שאינו מאפשר למטופל להתיישר והוא תקוע כשהוא במנח כפוף לפנים ולעתים כפוף לאחד הצדדים.

הסיבות לכאבי גב תחתון הן רבות ובגלל צפיפות המבנים בגב התחתון והמורכבות הנירולוגית לא תמיד נוכל להצביע על הגורם לכאבים. גם במחקר הרפואי מרבית כאבי הגב מוגדרים ככאבים מסיבה לא ידועה, מעבר לכך מחקרים גם מראים כי אמצעי הדמיות השונים כמו mri או ct יכולים להצביע על פגיעות במבנים כאלו ואחרים אך רמת המתאם בינם ובין הגורם לכאבים נמוכה. מכאן שאבחון של פריצת דיסק בהחלט מצביעה על בעיה בדיסק אך יתכן מאוד שבעיה זו אינה הגורם לכאבים, הייתה שם הרבה לפני הופעתם ותישאר שם הרבה לאחר שהם ייעלמו.

כאבי גב תחתון בגלל שריר תפוס

מערכת השרירים בגב התחתון בעלת תפקיד חשוב בייצוב הגב, ופגיעה באחד השרירים של הגב בהחלט עשויה לגרור כאבי גב תחתון לפרקי זמן ארוכים מאוד, כאבי גב תחתון על רקע שרירי עשויים להופיע לאחר פעילות מאומצת, תנועה חדה או אפילו שינה מול מזגן בקיץ, הכאב יהיה לרוב דיי ממוקם ויהיה קל להצביע על האזור הכואב. הכאב יופיע בזמן תנועה, תחת הפעלת עומס על השריר הכואב או מתיחה שלו.

הקושי באבחנה של כאבי גב תחתון על רקע שרירי היא העובדה שרירי הגב התחתון כמעט תמיד בכל בעיית גב תחתון יהיו כאובים, תפוסים ( ספאזם הגנתי על האזור הכאוב) ובהמשך גם חלשים כתגובה לבעיה הראשית שעשויה להיות על רקע דיסקודני, מפרקי, רצועות או אפילו פסיכולוגי.כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

דלקת בגב תחתון

לפני שנדון בדלקת בגב התחתון נדון בקצרה מה היא דלקת ?

הדלקת השכיחה בעולם האורתופדיה אינה דלקת זיהומית אלה תהליך החלמה שהגוף מבצע בכדי לתקן פציעה, מתיחה או קרע של רקמה, לאחר הפציעה הגוף שולח לאזור הפציעה רכיבים שתפקידם להרוס את הרקמה הפגועה ורכיבים שתפקידם לבנות מחדש רקמה בריאה זהו למעשה התהליך הדלקתי.

אז מה הבעיה בהיווצרות דלקת?

כאשר תהליך הדלקת יוצא משליטה אנו נתקלים במצב של דלקת חריפה המערבת כאב מקומי, אדמומיות וחום מקומי, פגיעה קשה בפונקציה היומית ללא הצדקה לגודל הנזק שנוצר ברקמה, הרגעת תהליך דלקתי זה מהווה מטרה ראשונה בטיפול בכאבי הגב האקוטי.

במצבים כרוניים בהם הגוף מסיים בצורה לקויה את תיקון הרקמה אנו נותרים עם רקמה הבנויה מבליל של סיבים הלוכד בתוכו כלי דם וקצוות עצבים זהו מצב של של דלקת כרונית.

דלקת מסוג שונה היא דלקת זיהומית, בעקבות חדירת גורם חיצוני מזהם כמו ווירוס או חיידק הגוף מזהה את הגורם החודר ומגייס את המערכת החיסונית לחסל אותו.

דלקת בגב היא בדרך כלל מהסוג הראשון, הדלקת תופיע בעקבות פגיעה ברקמה ובעקבותיה תהליך דלקתי, ולכן במרבית כאבי הגב יהיה מרכיב מכאני בעקבות הלחץ על הרקמה הפגועה ומרכיב דלקתי בעקבות התהליך הדלקתי המתלווה לריפוי הרקמה. 

כאבי גב על רקע פריצת דיסק ?

פריצת דיסק (להרחבה בנושא פריצת דיסק בקישור)מהווה סיבה שכיחה לכאבי גב תחתון, כאבי הגב עשויים להופיע לאחר עומסים חריגים כמו ניקיונות חג, הרמת מזוודות או אימון עם משקלים, לעתים יתועד אירוע שיתואר: "התכופפתי הרגשתי קליק \ כאב חד \ משהו זז ונשארתי תקוע" אך במרבית המקרים התלונה תהיה קמתי בבוקר עם גב מעט תפוס והמצב החמיר לאורך היום, ללא אירוע ברור שעורר את הכאבים. הכאבים של פריצת דיסק עשויים להיות מקומיים אך במקרים סוערים המטופל יגיע תקוע בכיפוף לאחד הצדדים לא מצליח להתיישר עם הקרנות לאורך הרגל. פריצות דיסק מסוימות יופיעו ללא כאבי גב כלל אך עם לחץ על העצב והקרנת כאבים לכיוון הרגל. 

בגילאים בוגרים לאוכלוסיות רחבות יש בלט בדיסק או פריצת דיסק בגב התחתון ללא כאבים או סימפטומים כלל, כך שבעצם גם אבחון של mri או ct שבעצם מאשר את המצאות הפתולוגיה בדיסק אינו מאשר את הקשר בין הפתולוגיה והכאבים אותם אנו חווים (כלומר יתכן מאוד שיש פריצת דיסק אך הכאבים בכלל אינם קשורים לפריצת הדיסק).

כאבי גב מסיבות אורתופדיות נוספות?

דלקת ברצועות של חוליות הגב: הגב התחתון מיוצב על ידי שורה ארוכה של רצועות, חלקן בעלות עצבוב עשיר וכל דלקת או מתיחה של הרצועות הנ"ל עשויה לגרור כאבים, בדיקה של הרצועות ואיתור הרצועה הכאובה אינה אפשרית מאחר ומרבית הרצועות אינן ניתנות למישוש.

דלקת ברצועות בין הגב לאגן: החוליות התחתונות מקובעות לאגן במערכת רצועות חזקה אשר עובדת תחת עומסים כבדים ועשויה להיפגע, כאב ברצועות הנ"ל ילווה ברגישות משני צידי חוליה l5.

מפרקים \ קפסולה: מערכת המפרקים בגב התחתון עשירה בעצבוב ונמצאת תחת עומסים בשל זווית הלורדוזה של הגב התחתון, שחיקה או דלקת באחד המפרקים ( פסטים) עשויה לגרור כאבי גב תחתון ולעתים מגבלת תנועה בשל נוקשות שרירית הגנתית על המפרק. 

כאבי גב סיבות אחרות?

גידולים ממאירים: אומנם נדיר אך חשוב מאוד להיות מודעים כי כאבי גב תחתון עשויים להופיע בשל גידול ממאיר בגב התחתון או באחד האיברים הסמוכים, כאבי גב תחתון ההולכים ומחריפים, כאבי לילה חזקים וירידה משמעותית במשקל מחייבת הדלקת מנורות אדומות ופניה לבדיקת אמצעי הדמיה.

דלקות באיברים פנימים:  דלקת בכליות, בדרכי השתן, בכבד או בלבלב, אברי המין הנשיים עשויים להופיע עם כאבי גב תחתון ונוקשות שרירית הגנתית של שרירי הגב התחתון, כאבים אלו בדרך כלל יהיו בעלי מאפיינים לא אורתופדיים, לדוגמה כאבי גב מרובים לאחר שתייה מרובה או בסמוך למתן שתן, כאבי גב תחתון בזמן מחזור..

הבדל אורך רגליים: עשוי להוות גורם לכאבי גב תחתון, לרוב הכאבים יהיו חד צדדים ויוחמרו כתוצאה מעמידה ממושכת. לרוב מדרסים בהתאמה אישית שתפקידם לאזן את גובה הרגליים ומנח האגן יהוו פתרון שיביא להקלה בכאבים.

פלטפוס ברגל אחת או שתי הרגליים עשוי להשפיע על מנח האגן ולגרור כאבי גב תחתון, מדרסים אורתופדים יביאו לפתרון ולהקלה מידית בתסמינים.

עוד בנושא כיצד יש לרכוש מדרסים  בקישור

lbp01.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder