כאבים בגב התחתון


מהם כאבים בגב התחתון ?

כאבים בגב התחתון הם כאבים המופיעים בחלק התחתון של עמוד השדרה, בין קו הצלעות וקו העכוז,  כאבי גב תחתון מופיעים בצורות שונות וצפויים לתקוף 80% מהאוכלוסייה המערבית, אירוע שכזה עשוי להמשך ימים בודדים אך לעתים נמשך תקופות ארוכות מאוד,כשליש מהאנשים שיסבלו מהתקף של כאבים בגב התחתון (ללמוד עוד על כאבי גב תחתון בקישור)יסבלו מהתקפים חוזרים או מכאבי גב תחתון כרוניים.

נהוג לחלק את הכאבים בגב התחתון לכאבי גב תחתון אקוטיים הנמשכים עד 6 שבועות ולכרונים הנמשכים 12 שבועות ויותר, מעל 80% מהכאבים בגב התחתון מסתיימים תוך פרק זמן של 6 שבועות ולמעשה כ50% מהכאבים בגב התחתון ירדו בפרק זמן של שבועיים, ככל שאירוע של כאבים בגב התחתון נמשך פרק זמן ארוך יותר כך אנו מערכים כי תהליך הריפוי יהיה ארוך ומאתגר יותר. 

שאלה שמטרידה מטופלים רבים הפונים לקליניקה סובלים מכאבים בגב התחתון היא מהו פרק הזמן הצפוי להם או תוך כמה טיפולים הכאבים בגב התחתון ייעלמו ? קיים קושי רב לנסות ולהעריך את פרק הזמן מאחר ולא קיימת קורלציה בין עוצמת הכאבים או סוג הכאבים בגב התחתון ובין פרק הזמן הצפוי עד שהכאבים ישכחו. באופן כללי אנו צופים לירידה בכאבים תוך 6 טיפולים. 

במרבית המקרים הכאבים בגב התחתון מתעוררים בעקבות עומס ייתר על אחד המבנים האנטומיים של הגב התחתון, כאבים אלו ילווה בכאב מקומי ותחושת מוגבלות.

מה עושים בשלב ראשוני של כאבי גב תחתון ?

בשלב הראשוני מומלץ להשתמש בכדורים אנטי דלקתיים, להמשיך בפעילות יומית מתונה ולהימנע מפעילויות או תנוחות המגבירות כאבים, בשלב זה ניתן להיעזר בחימום מקומי,משחות אנטי דלקתיות,  ושימוש מוגבל בחגורת גב. כאבי גב תחתון בדרך כלל יחלפו תוך 10 ימים ללא טיפול מיוחד. 

האם לפנות לטפול ?

אין לזלזל או להתעלם מהופעת כאבי גב תחתון, כדאי מאוד לפנות לטיפול אורתופדי (פיזיותרפיה) בפרק זמן קצר כך תוכלו להינות מטיפול קצר יותר ואפקטיבי, זכרו כי כשליש מהאנשים שיסבלו מהתקף של כאבי גב תחתון יסבלו מהתקפים חוזרים או מכאבי גב תחתון כרוניים.כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

מהם גורמי הסיכון לכאבים בגב התחתון ?

כאבים בגב התחתון  מופיעים בשכיחות גבוה יותר לאחר גיל 30 וקיימת הסכמה כי לאורך חיים ישבני, חוסר פעילות גופנית ומשקל ייתר משמעות גבוה בהופעתם של כאבי גב תחתון. סיבות נוספות להתפתחות כאבים בגב התחתון כוללים עישון, קשיים נפשיים, חוסר שעות שינה או שעות שינה שאינם מסודרות, יציבה לקויה וכמובן אימון לא נכון או עבודה פיזית הכוללת הרמת משקלים כבדים..

מה הגורם לכאבים בגב התחתון ?

יהיה מפליא לשמוע אבל על אף שכאבים בגב התחתון מופיעים בשכיחות גבוה ומהווים את הסיבה השנייה בחשיבותה לאיבוד ימי עבודה, כאבים בגב התחתון עדיין מוגדרים על ידי המחקר המערבי ככאבים ללא סיבה ידועה. ולמעשה לכ80% מהכאבים בגב התחתון לא תמצא אבחנה ברורה. 

מטופלים רבים המגיעים לטיפול בכאבים בגב התחתון עושים זאת לאחר שאובחנו בבדיקת הדמיה כסובלים מבלט דיסק (עוד על בלט דיסק ניתן למצוא בקישור)או שינויים ניוונים בעמוד השדרה התחתון, לרוב בגבהים  L4-5-S1, בטוחים שזוהי אבחנתם המוחלטת. מחקרים רבים מראים כי הקורלציה בין ממצאי בדיקות הדמיה וכאבים בגב התחתון אינה טובה, ולמעשה אין כלל וודאות שהדיסקים האמורים אכן קשורים בצורה כזו או אחרת לכאבי גב תחתון מהם סובל המטופל.

מהו הטיפול המומלץ לכאבים בגב התחתון ?

בראי הטיפולי המנואלי כאבים בגב התחתון מופיעים בשל כשל בחוליה החלשה בשרשרת, הטיפול בכאבי גב תחתון צריך לכלול טיפול וייצוב החוליה החלשה אך במקביל לנסות ולאתר את אותם גורמים  המעמיסים על החוליה החלשה. דיספונקציה ומצבי נוקשות בחוליות חזקות עשויים להגביר את הדרישה לתנועתיות מחוליות חלשות להוביל לעומסי היתר והכשל של אותה חוליה חלשה. דוגמה פשוטה עשויה להיות מטופל שמגיע עם כאבים בגב התחתון שמקורם בכשל במפרק (פסט) של חוליה L5-S1, הטיפול במפרק יטפל מקומית בבעיה אך במידה והמטופל סובל מהבדל אורך רגליים ובעקבותיו דיספונקציה ונוקשות של מפרק האגן הטיפול חייב לכלול איזון  גובה הרגליים בעזרת מדרסים אורתופדיים טיפול במפרק האגן שחרור ואיזון המפרק, איזון מפרק הירך  ולבסוף תרגול המערכת השרירים התומכת על ידי תרגילי חיזוק ומתיחות בכיוונים ספציפיים לבעיה. 

index1.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder