כאבי גב תחתון- אנטומיה- מערכת העצבים ?

מערכת העצבים המרכזית, יורדת לאורך חוליות הגב דרך התעלה הספינלית, המערכת עצבים המרכזית מסתיימת סביב חוליה L2 במין צורת קונוס הקרוי conus medullaris.

משם למעשה ממשיך עצב פריפרי, העצב הפריפרי יורד בתוך שק שמגן עליו המכונה השק הטקלי ( thecal sac) ומשם דרך ה-inter vertebral foramen  יוצא בסגמנט המתאים לכוון הגפה.

nerve1.jpg

נהוג לחלק את העצב בגב התחתון ל2 קטגוריות:

spinal nerve: מתחיל לאחר חיבור של העצב הקדמי (מוטורי) והאחורי (תחושה) מחוץ לנוזל עמוד השדרה, אחראי גם על מידע אוטונומי. מיד לאחר יציאתו את עמוד השדרה מתפצל העצב לסגמנט אחורי המעצבב את החוליה עצמה, רצועות, קפסולה, את הפסט, העור ורקמת השומן מעל החוליה, ולסגמנט קדמי היורד ומעצבב את הגפה עצמה דרך ה:lumbar and lumbosacral plexus כמו כן יוצר סעיף קטן הקרוי sinu-vertebral nerve המעצבב את החלק האחורי של הדיסק ומתקשר גם לגנגליון הסימפטטי. 

Lumbar nerve מתחיל ב conus medullaris סגובה סגמנט L1, העצב הפריפרי יורד בתוך השק הטקטלי, בשלב זה העצב לכל סגמנט מחולק לשמאל ולימין לעצב מוטורי וסנסורי. העצב הלומברי מתנתק מהשק הטקטילי בגובה מרכז החוליה אליה שייך סגמנטלית, מושך איתו שרוול בשם dural sleeve ביציאה דרך ה- inter vertebral foramen.

nerve2.jpgכותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

לחץ של דיסק על שורש עצב- כאבי גב תחתון

לחץ של דיסק על גבי שורשי העצב עשוי להיות באותו סיגמנט, או לחץ על סיגמנט אחד או שתיים מתחת, כלומר לחץ של דיסק L3 עשוי להתרחש הן על השורש של l3 והן על השורש של L4 כאשר עצב L4.

nerve3.jpg

העצבוב של הדיסק בגב התחתון

מעטפת הדיסק עומסה ברצפטורים מקומיים שעשויים להעביר כאב כאשר הדיסק פגוע, תופעה זו עשויה להסביר חלק מכאבי הגב תחתון הכרוניים. כל חלק של הדיסק מעצבב על ידי עצב שונה.

1. החלק האחורי והאחורי צדי מעצבבים על ידי סעיף עצבי המכונה sinuvertebral nerve, עצב זה מעצבב את הדיסק האחורי בסגמנט שלו כמו גם הדיסק האחורי מעל ומתחת לאותו סגמנט.

2. החלק הצדי על ידי gray ramus communicants השייך למערכת הסימפתטית.

3. החלק הקדמי מעצבב על ידי sympathetic trunk or ganglion

העצבוב של הדיסק הוא רק לשליש החיצוני של האנלוס ומכאן שהחלק הפנימי של האנלוס אינו מעצבב ואינו זוכה לאספקט דם טובה.nerve4.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder