כאבי גב תחתון חזקים ?

הסיבות לכאבי גב תחתון חזקים הן רבות אך בשל צפיפות המבנים בגב התחתון והמורכבות הנירולוגית לא תמיד נוכל להצביע על הגורם לכאבים החזקים. גם במחקר הרפואי מרבית כאבי הגב מוגדרים ככאבים ללא מסיבה ידועה, מחקרים גם מראים כי אמצעי הדימות השונים כמו mri או ct יכולים להצביע על מבנים פגועים אך רמת המתאם בין המבנה הפגוע ובין הגורם לכאבים נמוכה. מכאן שאבחון של פריצת דיסק בבדיקת mri מצביעה על בעיה בדיסק אך יתכן מאוד שבעיה זו אינה הגורם לכאבים, הייתה שם הרבה  לפני הופעתם ותישאר שם הרבה לאחר שהם ייעלמו.

כאבי גב תחתון חזקים- שריר תפוס

מערכת השרירים בגב התחתון בעלת אחראית על ייצוב הגב, פגיעה בשרירים המייצבים של הגב עשויה לשפעל כאבי גב תחתון ישירות מהשריר או ממבנים סמוכים בשל ירידה בקואורדינציה השרירית סביב החוליות. כאבי גב אלו עשויים להמשך פרקי זמן ארוכים מאוד, כאבי גב תחתון חזקים על רקע שרירי עשויים להופיע לאחר פעילות מאומצת, תנועה חדה או אפילו שינה מול מזגן בקיץ, הכאב יהיה לרוב דיי ממוקם ויהיה קל להצביע על האזור הכואב. הכאב יופיע במקרים רבים בזמן תנועה, תחת הפעלת עומס על השריר הכואב.

הקושי באבחנה של כאבי גב תחתון על רקע שרירי היא העובדה שרירי הגב התחתון כמעט תמיד בכל בעיית גב תחתון יהיו כאובים, תפוסים ( ספאזם הגנתי על האיזור הכאוב) ובהמשך גם חלשים, אף על פי שהם בעצם כאובים כתוצאה מבעיה אחרת.כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

כאבי גב תחתון חזקים- דלקת בגב תחתון

לפני שנדון בדלקת בגב התחתון נדון בקצרה מה היא דלקת ?

הדלקת השכיחה בעולם האורתופדיה היא אותו תהליך שהגוף מבצע בכדי לתקן פציעה, מתיחה או קרע של רקמה, לאחר הפציעה הגוף שולח לאזור הפציעה רכיבים שתפקידם להרוס את הרקמה הפגועה ורכיבים שתפקידם לבנות מחדש רקמה בריאה, כאשר תהליך זה יוצא משליטה אנו נתקלים בדלקת חריפה המערבת כאב מקומי, אדמומיות וחום מקומי. במצבים בהם הגוף מסיים בצורה לקויה את תיקון הרקמה אנו נותרים עם רקמה הבנויה מבליל של סיבים הלוכד בתוכו כלי דם וקצוות עצבים זהו מצב של שלקת כרונית.

דלקת מסוג שונה היא דלקת זיהומית, בעקבות חדירת גורם חיצוני מזהם כמו ווירוס או חיידק הגוף מזהה את הגורם החודר ומגייס את המערכת החיסונית לחסל אותו.

דלקת בגב היא בדרך כלל מהסוג הראשון, הדלקת תופיע בעקבות פגיעה ברקמה ובעקבותיה תהליך ריפוי דלקתי, ולכן במרבית כאבי הגב יהיה מרכיב מכאני בעקבות הלחץ על הרקמה הפגועה ומרכיב דלקתי בעקבות התהליך הדלקתי המתלווה לריפוי הרקמה. 

כאבי גב תחתון חזקים- פריצת דיסק ?

פריצת דיסק מהווה סיבה שכיחה לכאבי גב תחתון חזקים, כאבי הגב עשויים להופיע לאחר עומסים חריגים כמו ניקיונות חג, הרמת מזוודות או אימון עם משקלים, לעתים יתועד אירוע שיתואר: "התכופפתי הרגשתי קליק \ כאב חד \ משהו זז ונשארתי תקוע" אך במרבית המקרים התלונה תהיה קמתי בבוקר עם גב מעט תפוס והמצב החמיר לאורך היום והפך לכאבי גב חזקים. הכאבים של פריצת דיסק עשויים להיות מקומיים אך במקרים סוערים המטופל יגיע תקוע בכיפוף לאחד הצדדים לא מצליח להתיישר עם כאבי גב חזקים והקרנות לאורך הרגל.

כאבי גב תחתון חזקים מסיבות אחרות?

גידולים ממאירים: אומנם נדיר אך חשוב מאוד להיות מודעים כי כאבי גב תחתון חזקים עשויים להופיע בשל גידול ממאיר בגב התחתון או באחד האיברים הסמוכים, כאבי גב תחתון ההולכים ומחריפים, כאבי לילה חזקים וירידה משמעותית במשקל מחייבת הדלקת מנורות אדומות ופניה לבדיקת אמצעי הדמיה.

דלקות באיברים פנימים:  דלקת בכליות, בדרכי השתן, בכבד או בלבלב, אברי המין הנשיים עשויים להופיע עם כאבי גב תחתון חזקיםונוקשות שרירית הגנתית של שרירי הגב התחתון, כאבים אלו בדרך כלל יהיו בעלי מאפיינים לא אורתופדיים, לדוגמה כאבי גב מרובים לאחר שתייה מרובה או בסמוך למתן שתן, כאבי גב תחתון בזמן מחזור..

lbp01.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder