כאבי גב תחתון בהריון 

כאבי גב תחתון בהריון הם כאבים המופיעים בחלק התחתון של הגב, בין קו הצלעות ועד  האגן,  בין 40-60% מהנשים צפויות לסבול מכאבי גב תחתון בהריון, ובניגוד לדעה הרווחת כשליש מהן יסבלו גם לאחר ההריון מכאבי גב תחתון, ועד כשנה לאחר הלידה. הסיבה לכאבי גב תחתון בהריון הן לא ידועות אך מערכים כי בין הסיבות קיימות סיבות ביומכאניות כמו עליה במשקל, שינוי מרכז הכובד, שינוי בלורדוזה המותנית כמו גם שינויים הורמונלים.

נהוג לחלק את כאבי הגב התחתון במהלך ההריון לשני סוגים של כאבי גב תחתון, הראשון מכונה כאבי גב סביב האגן pgp, והשני כאבי גב תחתון lp. כאבי הגב סביב האגן שכיחים יותר במהלך ההריון וגם בתקופה שלאחר ההריון ( עד פי 4) ולרוב מתוארים ככאב חד, דוקר שמופיע סביב קו האגן ומטה ועשוי להשליך כאב לאורך הירך ולעתים עד שרירי הסבך, כאבי האגן בדרך כלל מפריעים יותר במהלך תקופת ההריון ועשויים להגביל בפעילות היומית בצורה דרמטית ולאחר הלידה  חלה ירידה בכאבים. הסוג השני של כאבי הגב התחתון בהריון lp ממוקם מעט גבוה יותר ודומה במאפייניו לכאבי גב רגילים.

גורמי סיכון לכאבי גב תחתון בהריון:

80% מהנשים שסבלו מכאבי גב תחתון בהריון יסבלו מכאבי גב תחתון בהריונות הבאים כמו כן מספר הריונות קודמים גבוה גם כן מגביר את הסיכוי לכאבי גב תחתון בהריון,  הסיכון גבוה יותר לכאבי גב תחתון בהריון מהסוג השני lp. 

פעילות גופנית על בסיס קבוע לפני ההריון מורידה משמעותית את הסיכוי לכאבי גב תחתון בהריון מסוג lp, אך אינה משפיעה כמעט על כאבי גב תחתון בהריון מסוג pgp.

כאבי גב תחתון במחזור ותכונה של גמישות ייתר גם כן מהווים סוג של גורם סיכון לכאבי גב תחתון בזמן הריון. 

לסיום במחקרים השונים לא נמצא כי זריקה אפידורלית הגבירה את הסיכוי לכאבי גב תחתון לאחר הלידה. כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית, עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035269361

סיכוי לכאבי גב תחתון לאחר הליגה

הסיכוי לכאבי גב תחתון לאחר הלידה גובר בהתאמה עם המדדים:

1. כאבי גב תחתון חזקים בזמן ההריון.

2. כאבי גב תחתון מעורבים, משני הסוגים lp וpgp.

3. עליה במשקל בזמן ההריון.

מניעת כאבי גב תחתון בהריון

מחקרים מראים כי מניעת כאבי גב תחתון בהריון על ידי תכנית אימון היא אמצעי יעיל והגיוני, ביצוע פעילות אירובית מוגברת וחיזוק שרירי ליבה ואפילו לפרק זמן מוגבל של מספר שבועות, עשויים להקל ואף למנוע כאבי גב בזמן ההריון. 

יתכן ושמירה על עליה מתונה במשקל בזמן ההריון משחקת תפקיד חשוב בהופעת כאבי גב תחתון בהריון.

טיפול בכאבי גב תחתון בהריון

הטיפול בכאבי גב תחתון בהריון משתנה על פי סוג כאבי הגב התחתון.

כאבי גב תחתון מסוג lp: הטיפול בכאבי גב תחתון מסוג זה יכלול תרגול שרירי ליבה, פעילות אירובית שאינה מגבירה כאבים, מתיחות של הגב התחתון ותנועתיות כללית של חוליות הגב והאגן, במקביל יש ניתן להוריד את הכאבים על ידי טיפולי פיזיותרפיה או אוסטאפתיה מנואלים, עיסוי רפואי ודיקור.

כאבי גב תחתון מסוג pgp: יש להשתדל לנוח ולהוריד עומסים מהמקום על ידי חגורה מקבעת, ניתן לשלב טיפולים מנואלים, עיסוי רפואי או דיקור, באופן כללי רצוי לבצע תרגילים קלים רק כאשר הכאבים נמוכים.

תרגילים לכאבי גב תחתון בהריון

בתמונה מוצגים תרגילים העשויים לסייע בהורדת כאבי גב תחתן בהריון, את התרגילים יש לבצע בסולם מאמצים אטי, אין לבצע תרגילים שמגבירים או מעוררים כאבים, את התרגול יש לבצע עם מאמץ מתון בלבד.

באמון הראשון יש לבצע רק 4 תרגילים העליונים, 7 חזרות, אין להיכנס לכאבים במהלך התרגול, במידה ובצוע התרגיל גם בצורה קלה יוצר כאבים יש לוותר על ביצוע התרגיל, ניתן לבצע מספר אימונים ביום, כל אימון ניתן לשלב תרגיל נוסף עד אשר האמון יכיל את כל התרגילים, ובהמשך במידה והתרגול קל ואינו מעורר כאבים ניתן להגדיל כמות חזרות בכל תרגיל ותרגיל.

lbp_exercise.jpg
lbp8.jpg

מי אנחנו

שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ועוסק בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית והשיקום כ 20 שנה במכוני פיזיותרפיה רבים וכפיזיותרפיסט של קבוצות ספורט, מתמחה בשיקום פיזיותרפיה של ספורטאים ובפתרון בעיות גב, החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. טיפולים ייחודיים \חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות לבעיות אורתופדיות מורכבות.

שליחת הודעה

מפת הגעה

SIMBLAWebsite Builder